Connect with us

SIK SORULAN SORULAR

 

SCA BARİSTA EĞİTİMLERİ HAKKINDA

SIK SORULAN SORULAR

 

 • SCA Nedir? SCA Sertifikası nedir?

SCA’nın açılımı Speciality Coffee Association’dır. Türkçeye Nitelikli Kahve Birliği olarak çevirebiliriz. SCAA ( Amerika Nitelikli Kahve Birliği) 1982 yılında kuruldu, SCAE (Avrupa Nitelikli Kahve Birliği) 1998 yılında kuruldu. 2017 yılında SCAA ve SCAE ; SCA adı altında birleştiler. SCA nitelikli kahvede uluslararası standartlar oluşturan, gelişmesi sürecini destekleyen ve ‘Kahve Diploma Sistemi’ ile bu standartları sertifikalandırarak tüm dünyaya yayılmasını destekleyen bir organizasyondur. SCA sertifikası, bu sertifikayı almaya hak kazanan kişilerin SCA standartlarında kahve bilgisine sahip olduğunu belgeleyen uluslararası geçerli bir sertifikadır.

 

 • SCA Barista Temel Seviye Sertifikası alırsam bir kafede barista olarak çalışmaya başlayabilir miyim?

SCA Barista Temel Seviye kursu 1 gün (6 saat) sürmektedir. Bu 6 saat içinde bir espresso makinesi ile tanışmış, kahve türlerinden arabika-robusta farklılıklarını keşfetmiş, doğru espresso nasıl yapılır, doğru süt nasıl köpürtülür, cappuccino, latte, macchiato, americano nasıl yapılır , değirmen ayarlarının kahvedeki önemini öğrenmiş olacaksınız. Barista olarak bir işe başlamak için doğru bir adım atmış olacaksınız. Bu teorik ve pratik bilgilerle barista olarak işe başlayabilirsiniz. Tecrübesiz olabilirsiniz, doğru bilgilerle yola çıktığınız için bundan sonraki tecrübelerinizde çok daha verimli ve sizi geliştiren bir süreç içinde olacaksınız.

 

 • SCA Sertifikam ne zaman elime geçecek?

Genellikle eğitimden sonra 4 hafta veya en geç 6 hafta içinde elinize ulaşmış olur. Sertifikalar İngiltere merkez ofisten İKA’ya postalanır. İKA’daki yetkili eğitmen imzalar ve size kargolanır.

 

 • Yurtdışında SCA Barista Temel Seviye veya Orta Seviye sertifikası ile baristalık yapabilir miyim?

SCA uluslararası geçerli bir sertifikadır. Bu sertifika ile eğitimli olduğunuzu belgelemiş oluyorsunuz ve bu şekilde barista olarak iş bulmanız daha kolay olacaktır.

 

 • Sca Barista Temel Seviye / Orta Seviye Eğitim’ine kimler katılabilir ve kimler katılmalı?

SCA Barista Temel Seviye Eğitimine 18 yaşından büyük herkes katılabilir. Eğitim öncesinde, bize başvuranlara gönderdiğimiz maildeki eğitim içeriklerinde belirtilen tavsiye kitapları satın alıp okumanız sizi kahve dünyası ile tanıştıracak ve eğitim gününe hazırlıklı gelmenizi sağlayacaktır.

SCA Barista Orta Seviye Eğitimine katılmanız için mutlaka SCA Barista Orta Seviye Eğitimine katılmanız gerekmektedir. Bu kural sadece 5 yıl ve üstünde baristalık tecrübesi olan kişiler için ( bu bilgilerinin SCA ile uyumlu olduğunu onaylayan yetkili eğitmenin kararı ile) farklılaşabilir ve bu kişiler direk SCA Barista Orta Seviye Eğitimine katılabilir.

 

 • Eğitim bitiminde eğitim içeriği ile ilgili bir döküman veriyor musunuz?

Eğitim içeriği ile ilgili bir döküman verilmemektedir. Sunumların resmini çekmeniz, not almanız tavsiye olunur. Ses kayıdı veya video kayıdı da yapabilirsiniz.

 

 • SCA üyesi olmanın avantajları nelerdir? Üyelik nasıl yapılır?

Üyeliğin avantajları ile ilgili bilgilere http://scae.com/members/membership-benefits linkinden erişebilirsiniz.

  

 • SCA Barista Profesyonel Eğitim kimler için uygundur?

Profesyonel Eğitim yarışmacı grupları ve/veya eğitimci olmak isteyenler için uygundur. Profesyonel Seviye Eğitimler sadece birebir olarak düzenlenir. 2017 yılı için İKA tarafından verilmemektedir.

 

 

 BARİSTA TEMEL VE ORTA SEVİYE EĞİTİMLERİN ÖNCESİ VE SONRASI

 TAVSİYELER:

 • SCA Barista Temel Seviye Eğitimin’den sonra espresso makinesi ve filtre kahve makinesi üzerinde pratik olarak çalışacağınız bir ortam yaratın. Pratik becerilerinizi arttırın. Yaşadığınız sorunları, geliştirmek istediğiniz yönlerinizi not alın. Bu dönemin en az 1 ay olmasını tavsiye ederim. Bu şekilde hazırlık sürecinden sonra SCA Barista Orta Seviye Eğitimi’ne katılmanız daha faydalı olacaktır.
 • Şehir dışından katılan ve her bir eğitim için tekrardan bu seyahati yapması güç olan kişiler veya zaman kısıtı olan kişiler için SCA Barista Temel Seviye ve Orta Seviye Eğitimlerini arka arkaya almaları uygun olabilir.
 • SCA Barista Temel Seviye ve SCA Barista Orta Seviye Eğitimleri her ay düzenli olarak İKA’da verilmektedir.

Temmuz, 2018

Eğitim Yok

BİZİ TAKİP EDİN

To Top
X